Významnou součástí ochrany Zlaté obchodní stezky, po které ve středověku proudilo zboží mezi Čechami a Podunajím v dnešním Rakousku, byly strážní hrady (Stožec, Kašperk..).
Nedaleko Prachatic stál jeden z nich-hrad Hus. Sloužil 100 let, postaven byl 1341 a paradoxně se jeho posledním "vlastníkem" stal loupeživý rytíř Habart Maršík, který z hradu podnikal loupeživé výpravy do širokého okolí (tak jak to bylo v té době vrchností trpěným řemeslem). Ale stejně mu to neprošlo a tak byl pobouřeným okolím hrad r.1441 vypálen, pobořen a od té do...
víceVýznamnou součástí ochrany Zlaté obchodní stezky, po které ve středověku proudilo zboží mezi Čechami a Podunajím v dnešním Rakousku, byly strážní hrady (Stožec, Kašperk..).
Nedaleko Prachatic stál jeden z nich-hrad Hus. Sloužil 100 let, postaven byl 1341 a paradoxně se jeho posledním "vlastníkem" stal loupeživý rytíř Habart Maršík, který z hradu podnikal loupeživé výpravy do širokého okolí (tak jak to bylo v té době vrchností trpěným řemeslem). Ale stejně mu to neprošlo a tak byl pobouřeným okolím hrad r.1441 vypálen, pobořen a od té doby pomalu chátral.
Hrad byl vystavěn na nepřístupném skalnatém ostrohu nad řekou Blanicí pro ochranu Zlaté stezky a okolních vesnic.
K hradu se dostaneme nejlépe autem nebo na kole z Prachatic nebo od Volar přes Blažejovice a asi po dvou km narazíte na odbočku modré značky. Asi po 1,5 km sejdete do kaňonu Blanice a po mostku vystoupáte ke zřícenině dnes ukryté ve smrkovém lese. Nechte si dost času i na Blanici, která má ještě nespoutané divoké koryto, plné kamenů a peřejí.
Dnes je dobře čitelný půdorys hradu zarostlý vegetací a letitým zásypem. Dominantou zbytků hradu zůstává torzo donjonu. A pokud budete mít sebou dětičky, tak opatrně, východní část hradu padá strmě skálou do řeky.