Pokud vás zajímají technické památky, musíte navštívit osadu Jelení . Uprostřed šumavských lesů najdete velice zajímavý technický unikát, tunel na plavení dřeva. Necelých 400 metrů dlouhý vodní tunel je součástí Schwarzenberského kanálu, který nechal postavit podle projektu inženýra Josefa Rosenauera kníže Jan Nepomuk I na svém panství, aby mohl lépe zásobovat Vídeň palivovým dřívím.
Autem dojedete až na Jelení Vrchy, malé parkoviště je přímo u Dolního portálu tunelu. K Hornímu portálu vás dovede vyšlapaná pěšina kolem čtverhr...
vícePokud vás zajímají technické památky, musíte navštívit osadu Jelení . Uprostřed šumavských lesů najdete velice zajímavý technický unikát, tunel na plavení dřeva. Necelých 400 metrů dlouhý vodní tunel je součástí Schwarzenberského kanálu, který nechal postavit podle projektu inženýra Josefa Rosenauera kníže Jan Nepomuk I na svém panství, aby mohl lépe zásobovat Vídeň palivovým dřívím.
Autem dojedete až na Jelení Vrchy, malé parkoviště je přímo u Dolního portálu tunelu. K Hornímu portálu vás dovede vyšlapaná pěšina kolem čtverhranných staveb za jejichž zdmi jsou větrací a prosvětlovací otvory tunelu, ale já doporučuji, aby jste se vydali po modré a nechali se patřičně okouzlit gotickým vzhledem portálu. Uprostřed lesa vás jistě překvapí toto „malé středověké hradní cimbuří „. Všechny vnější stavby tunelu nesou jasné známky svého vzniku. Ovšem stopy romantismu jsou nejvíce vidět právě na obou portálech. Ten spodní je v renesančním slohu.
Pod parkovištěm jsou stylové hospůdky, kde se můžete občerstvit před dalším prozkoumávání osady. Určitě si zajděte k nedalekému Jelenímu jezírku a kolem Jeleního smyku se dostanete zpátky až ke stodole u místní fořtovny, v níž je instalována expozice věnována historii kanálu.