Pokud máte rádi rozhledny, jistě jste si všimli, kolik jich v posledních letech přibylo. Na telekomunikačních věžích jsou budovány vyhlídkové plošiny volně přístupné veřejnosti. Jedna taková je i na Kraví hoře u Hojné vody. Původně byla vystavěna jako vojenská hláska, ale od roku 2001 je z ní jedno z lákadel Novohradských hor.
Dostanete se k ní z parkoviště v Hojné Vodě. Po zelené projdete okruh kolem všech zajímavostí tohoto místa. Pokud budete parkovat ve vesnici, první co vás jistě zaujme bude Meditační zvon - Zvon setkávání. Při výhl...
vícePokud máte rádi rozhledny, jistě jste si všimli, kolik jich v posledních letech přibylo. Na telekomunikačních věžích jsou budovány vyhlídkové plošiny volně přístupné veřejnosti. Jedna taková je i na Kraví hoře u Hojné vody. Původně byla vystavěna jako vojenská hláska, ale od roku 2001 je z ní jedno z lákadel Novohradských hor.
Dostanete se k ní z parkoviště v Hojné Vodě. Po zelené projdete okruh kolem všech zajímavostí tohoto místa. Pokud budete parkovat ve vesnici, první co vás jistě zaujme bude Meditační zvon - Zvon setkávání. Při výhledu na okolní krajinu, si můžete na něj zazvonit. Opodál stojí ve stínu stromů socha Svatého Jana Nepomuckého.
Dost rozjímání a vzhůru do přírody. Celkem pohodlná lesní pěšina se během chvilky změní na zarostlou, kamenitou cestu plnou padlých stromů a balvanů. Mezi žulovými skalisky nedaleko vrcholu dominuje viklan Kamenný muž - Napoleonova hlava.
Po seskočení z posledního balvanu na vrcholku 953 m vysoké Kraví hory, vás čeká ještě vystoupat do výšky 32 metrů, aby jste se mohli pokochat výhledem na sousední vrcholky Novohradských hor, Rakouské pohoří Freiwald a v dáli i vrcholky Šumavy.
Zpáteční cesta z druhé strany hory není tak krkolomná, jen trochu prudší. I tady jsou mezi vysokými smrky rozházeny žulové kameny porostlé mechem. Než se vrátíte k autu, zastavte se u místní kapličky a studánky Sv. Anna.