Co ve vás podněcuje slovo prales, fantazii a zvědavost ? Tak se půjdeme na to muzeum plné přírodních bizarností podívat.
Auto necháme na placeném parkovišti Lenora, Kaplice, park.Pod Boubínem.
Po zelené kolem Kaplického potoka dojdeme až k Boubínskému jezírku. Cestou se zastavíme v Infocentru NP Šumavy Idina Pila. Zde nám vysvětlí, že prales je vlastně les, který není už celá staletí ovlivňován činností člověka. Je to zázrak, který se děje bez našeho přičinění. U jezírka, uměle vytvořená vodní nádrž pro plavení dřeva z místních le...
víceCo ve vás podněcuje slovo prales, fantazii a zvědavost ? Tak se půjdeme na to muzeum plné přírodních bizarností podívat.
Auto necháme na placeném parkovišti Lenora, Kaplice, park.Pod Boubínem.
Po zelené kolem Kaplického potoka dojdeme až k Boubínskému jezírku. Cestou se zastavíme v Infocentru NP Šumavy Idina Pila. Zde nám vysvětlí, že prales je vlastně les, který není už celá staletí ovlivňován činností člověka. Je to zázrak, který se děje bez našeho přičinění. U jezírka, uměle vytvořená vodní nádrž pro plavení dřeva z místních lesů do sklárny v Lenoře, můžeme obdivovat torzo 350 let starého Vidlicového smrku. Legendárního 440 let starého Krále smrků je nesnadné najít, je padlý v hustém porostu v oplocené části.
Od jezírka stoupáme po široké pohodlné pěšině kolem oplocení k rozcestníku Boubínský prales východ, zde se odkloníme od NS a stoupáme dál po modré ke křižovatce Na křížkách. Je zde kamenný milník určující dávné vlastníky polesí. Tajemnost místa umocní legenda napsaní na dřevěné tabuli.
Strmější stoupání po kamenitém chodníčku se zábradlím nám naznačuje, že už se blíží cíl naší cesty. Dřevěná rozhledna z roku 2005 na vrcholu Boubína (1362 m n. m.)
Po 109 schodech se dostaneme na vyhlídkovou plošinu ve výšce 21 m, je to dostatečně vysoko. Dostaneme se tak nad koruny vysokých stromů a můžeme pozorovat všechny známé vrcholky Šumavy.
Zpáteční cestou se zastavíme u Johnova kamene. Najdeme ho těsně pod vcholem Jeleního vrchu. Částečně je to rozcestník tří revírů, ale hlavně je to památník pojmenovaný po vimperském lesmistrovi, který první upozornil na zbytky pralesů.
Vrátíme se k hlavní cestě, po žluté sestoupíme až Pod Boubínem 1, kde jí vyměníme za zelenou. Opět mineme křižovatku na Křížkách. Tentokrát se dáme směrem k Loveckému zámečku. Na Vyhlídkové terase s výhledem na prales si můžeme odpočinout. Občerství vás i místní studánka U Boubínského zámečku.
Na naučnou stezku se napojíme u rozcestníku Boubínská prales severozápad. Opět můžeme nahlížet za oplocení a pozorovat jak ze starých pařezů rostou mladé stromky, všelijak pokroucené kmeny starých stromů a roztodivně propletená kořeny.
Dostanete se zpátky k jezírku, od sud už cestu zpátky znáte.