Chcete si užít pořádný kus divoké přírody, krásné výhledy a spoustu dobrodružství ?
Vydejte se na Plechý. Nejvyšší hora české části Šumavy (1.378 m) a její nejbližší okolí splní všechna přání náročných turistů i romantických dobrodruhů.
Zdolat Vrchol se dá různě, ale my se vydáme trochu netradičně. Auto zaparkujte na malém parkovišti v Lázu ( za Novou Pecí ). Po zelené dojdete k Schwarzenberskému kanálu a kolem něj na rozcestí Rossbach. Tady nás čeká první zastávka, kde stojí za povšimnutí velmi důmyslná stavba Akvaduktu...
víceChcete si užít pořádný kus divoké přírody, krásné výhledy a spoustu dobrodružství ?
Vydejte se na Plechý. Nejvyšší hora české části Šumavy (1.378 m) a její nejbližší okolí splní všechna přání náročných turistů i romantických dobrodruhů.
Zdolat Vrchol se dá různě, ale my se vydáme trochu netradičně. Auto zaparkujte na malém parkovišti v Lázu ( za Novou Pecí ). Po zelené dojdete k Schwarzenberskému kanálu a kolem něj na rozcestí Rossbach. Tady nás čeká první zastávka, kde stojí za povšimnutí velmi důmyslná stavba Akvaduktu. Po prozkoumání pokračujte stále po zelené, tentokrát vám cestu zpříjemní bublání Koňského potoka.
Na rozcestí u stánku s občerstvením změníme barvu trasy na modrou. Nedaleko osud nepřehlédněte nevelkou rašeliništní Slať Říjiště. Po Rakouské cestě dojdeme až k hraničnímu přechodu pro pěší Nová Pec. Tady končí pohodlná asfaltová cesta a začíná dobrodružství. Červená nás vede pěšinou mezi hraničními kameny. Stoupáme schovaní ve stínu vysokých stromů. Tajuplnost Trojmezenského pralesa umocňují slabé kmeny smrků a buků rostlých docela blízko sebe a rozházené spadlé stromy mezi hustým, vysokým kapradím. Čím výše jsme, cesta se zužuje a pod nohy se nám začnou plést kořeny a kameny. U rozcestníku Pod Plechým se nám konečně otevře pohled do krajiny. Mezi vršky stromů se zaleskne hladina Lipenského jezera. Nejen náročnost stoupání a proplétání mezi balvany, ale i zvědavost nás donutí k častějším zastávkám a rozhlížení po kraji. Když se začneme dívat na vedlejší Slunečnou, Hraničník i Smrčinu z výšky, je jasné, že jsme u dalšího cíle naší cesty. Od června 2014 vítá vrcholové skalisko Plechého turisty novým velikým železným křížem. Na dřevěných výplních si můžeme mimo jiné přečíst nápis Hoře zdar. Možná vás zaskočí, že od sud díky stromům není žádný výhled na českou stranu, ale pouze rozhled na Rakouskou louku a návrší před skaliskem.
K návratu se vydáme jižním svahem hory. Žlutá nás povede dolů krkolomnou cestičkou nad Jezerní stěnou. Z Kučerovy vyhlídky se nám otevře úžasný pohled na Plešné jezero a vzdálené vrcholky Želnavské hornatiny. Dojem nám může zkazit jen šedivý pás poničeného lesa, ale na druhou stranu, když si představíme, kam až sahají vršky stromů, byli by jsme o výhled zase připraveni.
Moc nedumáme a pokračujeme v sestupu k dalšímu velmi zajímavému místu naší trasy. 14,5 m vysoký památník Adalberta Stiftera nás nenechá projít bez povšimnutí. Na stejnojmenné vyhlídce si v klidu vynahradíme to co nám vrchol Plechého odepřel.
Sestup k jezeru zakončíme po opravdu Zážitkové NS Duch pralesa. Dovede nás přímo k hrázi Plešného jezera, jednoho z nejatraktivnějších šumavských ledovcových jezer. Nad jeho hladinou se tyčí přes 200 metrů vysoký velice významný geomorfologický útvar Jezerní stěna. Další významná součást zdejší přírodní rezervace je unikátní rozsáhlé kamenné moře, které se rozprostírá nedaleko jezera. My si ho dostatečně vychutnáme z nové vyhlídkové věže až po něm budeme přecházet k Jezerní stezce.
Od jezera až k autu nás dovede zelená turistická značka, od Říjiště cestu už znáte.