Kostel Navštívení Panny Marie, Žlutice -
Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích je jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst českých zemí, které v minulosti svými zázračnými uzdraveními lákalo ročně tisíce poutníků z dalekého okolí. Dnes je tato kulturní památka ve velmi špatném stavu. Jako jediná zbyla ze zmizelé sudetské obce Skoky. Přežila mnoho období útlumu, chátrání a vandalismu. Ovšem nesmazatelně je zapsána ve rčení : "…panenko skákavá…", neboť právě toto poutní místo dalo tomuto rčení vzniknout.více
Kostel Navštívení Panny Marie, Žlutice -
Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích je jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst českých zemí, které v minulosti svými zázračnými uzdraveními lákalo ročně tisíce poutníků z dalekého okolí. Dnes je tato kulturní památka ve velmi špatném stavu. Jako jediná zbyla ze zmizelé sudetské obce Skoky. Přežila mnoho období útlumu, chátrání a vandalismu. Ovšem nesmazatelně je zapsána ve rčení : "…panenko skákavá…", neboť právě toto poutní místo dalo tomuto rčení vzniknout.
První zmínka o obci Skoky pochází už z roku 1518. V obci Skoky, dříve též Mariánské Skoky (původně německy nazývané Stock či Maria Stock) žili převážně němečtí obyvatelé, kteří museli po roce 1945 obec opustit. Ti, kteří v obci zůstali či se po válce přistěhovali, byli nuceni obec opustili v 60. letech 20. století, kdy jedinou příjezdovou komunikaci od Žlutic přeťala údolní přehrada na Střele - Žlutická vodní nádrž. Obec pak byla z větší části řízeně srovnána se zemí. V současné době jsou zde vidět už jen ruiny bývalého hostince, hřbitov a barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie.
Mohutný barokní kostel byl vystaven na místě kaple s divotvorným obrazem panny Marie v letech 1736 - 1738. Obraz Panny Marie byl vystaven nad oltářem a v dobách největší slávy se k němu sjížděly desetitisíce poutníků - prosebníků.
Po zákazu poutí - zákaz vydal Josef II. - začala sláva kostela upadat. Naposledy by opraven počátkem 20. století a v roce 1976 dokonce proběhla oprava a rekonstrukce varhan, ale po roce 1990 je kostel stojící na zcela opuštěném místě opakovaně pleněn a devastován.
V současné době je kostel majetkem Kanonie premonstrátů v Teplé. Dobrovolné aktivity na záchranu a oživení Skoků zastřešuje občanské sdružení Pod střechou z Toužimi. Na rekonstrukci kostela přispívá také Ministerstvo kultury ČR, Karlovarský kraj a řada organizací i jednotlivců. V kostele s nádhernou akustikou se pořádají benefiční koncerty
Součástí obnovy tohoto poutního místa je i obnova mariánské poutní cesty do Skoků, tzv Skocké stezky.
Na návrší nad kostelem je vyhlídkové místo, ze kterého se nám naskýtá krásný pohled na vrch Vladař a žlutickou vodní nádrž.
Zajímavou alternativou návštěvy místa je dobrovolnická průvodcovská služba v kostele - více http://www.skoky.eu/clanky/zive-skoky/zive-skoky-2016/