Na toulkách Šumavou se velice často setkáváme s tradiční výrobou skla. Jak by taky ne, vždyť Šumava spolu s oblastí Krušných a Lužických Hor a oblastí Beskyd a Jeseníků patří k nejstarším centrům sklářské výroby v českých zemích. První písemné zmínky o šumavském sklářství pocházejí z poloviny 14. století. Z velké míry vyráběly především páteříky, což jsou hlavně korálky k růžencům. Více se dozvíte při návštěvě v místních muzeích a proto jedno z nich navštívíme.
Malé interaktivní muzeum, které připomíná tradici šu...
víceNa toulkách Šumavou se velice často setkáváme s tradiční výrobou skla. Jak by taky ne, vždyť Šumava spolu s oblastí Krušných a Lužických Hor a oblastí Beskyd a Jeseníků patří k nejstarším centrům sklářské výroby v českých zemích. První písemné zmínky o šumavském sklářství pocházejí z poloviny 14. století. Z velké míry vyráběly především páteříky, což jsou hlavně korálky k růžencům. Více se dozvíte při návštěvě v místních muzeích a proto jedno z nich navštívíme.
Malé interaktivní muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, najdete v osadě Rajsko u Annína. Auto můžete nechat na maličkém parkovišti přímo v areálu. Nejdříve vás pozve příjemný personál na malé občerstvení, ke kterému vám pustí naučný film o místní sklárně a výrobě skla. Plni překvapivých informací přejdete do vedlejšího malého muzea ukrývajícího mnoho sklářských skvostů. První co vás zaujme budou jistě dva funkční 120 let staré sklářské brusy. Za psacím stolem si můžete představit pana Augustina Müllera, který annínskou sklárnu v roce 1796 založil, nebo pány Lötze, Schmida a Nowotného, kteří dokázali proslavit místní sklo v Anglii a po celé Evropě. Tuto dobu vám ještě více přiblíží exponáty dochovaných výrobků šumavských skláren. Mezi vázami, sklenicemi a těžítky můžete obdivovat svatební sklenice Franze a Anny Nowotny, skleněné šachy, nebo křišťálový lustr nad schodištěm.
Dalším zastavením interaktivního muzea je malá manufaktura, kde zastihnete mistry brusiče při práci. Žasnout můžete jak „ koulením „ výrobku po kotouči vytváří složité dekory. Odvážnější návštěvníci si můžou vyzkoušet svou šikovnost na skleněné destičce.
Svou návštěvu kouzelného areálu ukončete v prodejní galerii, kde si nejen prohlédnete současné sklářské výrobky, ale můžete si je zde zakoupit. Mezi klasickým užitkovým sklem najdete i malá drobná zvířátka, nebo krásné tradiční vánoční ozdoby.