Národní přírodní památka Borečský vrch je hora nacházející se v CHKO České středohoří nad osadou Režný Újezd asi 6 km severozápadně od Lovosic.
Geologická zvláštnost Borečského vrchu spočívá v tom, že celý vrch je protkán sítí malých skalních puklin, které ústí jak na úpatí kopce, tak na jeho vrcholu, kde jsou uměle rozšířeny. V zimě pak nastává velice zajímavý jev spočívající v tom, že kopec dole na úpatí nasává studený vzduch z venkovního prostředí, který pak prochází celou soustavou vnitřních puklin, kde se ohřívá od ...
víceNárodní přírodní památka Borečský vrch je hora nacházející se v CHKO České středohoří nad osadou Režný Újezd asi 6 km severozápadně od Lovosic.
Geologická zvláštnost Borečského vrchu spočívá v tom, že celý vrch je protkán sítí malých skalních puklin, které ústí jak na úpatí kopce, tak na jeho vrcholu, kde jsou uměle rozšířeny. V zimě pak nastává velice zajímavý jev spočívající v tom, že kopec dole na úpatí nasává studený vzduch z venkovního prostředí, který pak prochází celou soustavou vnitřních puklin, kde se ohřívá od okolní horniny a je podstatně teplejší vyfukován zpět do ovzduší nahoře na temeni kopce. Rozdíl teplot unikajícího vzduchu vůči okolnímu prostředí může být až 20 °C. Uvnitř kopce se ohřívaný vzduch obohacuje o vlhkost, proto v tuhých zimách nad vyústěním vzniká masivní ojínění porostu a překrásné rampouchy. Tento jev ovšem můžeme pozorovat celoročně. Zavítáme-li na vrch Boreč v horkém letním dni, v sutích na úpatí kopce narazíme na výdechy ledového vzduchu a místy můžeme nahmatat kusy ledu. Ovšem právě kvůli vyvěrající páře v chladných dnech se Borči říkalo Kouřící kopec nebo Kouřová hora. Systém ventarol byl objeven v roce 1833, kdy byl nesprávně považován za sopečné exhalace.
Borečský vrch byl zařazen do evropské soustavy chráněných území Natura 2000.